Dziś nagrywanie filmików jest praktycznie tak samo popularne jak tworzenie innych treści. Jako, że od kilku dobrych miesięcy chłonę wszystko co z tworzeniem video jest związane postanowiłem stworzyć małą recenzję taniej sportowej kamery. Jak to znawcy tematu mówią – coś co jest tanie, nie może być dobre. W pełni się z tym zgadzam, jednak czasami te tanie rzeczy mogą być w zupełności wystarczające. Wręcz uważam, iż osoby które video nagrywają sporadycznie, nie powinny pakować większej gotówki w profesjonalne kamery – i tym i tym nagra się podobnie. Co innego, jeżeli faktycznie pasjonujemy się nagrywaniem video, taka tania kamera – będzie idealna na początek, a w późniejszym czasie jako „dodatkowy kadr”, który wprowadzi do filmu większą dynamikę.

Co otrzymujemy za 300zł ?

 

To wszystko co możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej plus oczywiście kamerę, której z jakiegoś powodu na zdjęciu nie ma. Nie trudnię się rozpakowywaniem pudełek, więc oszczędziłem wam pokazywania wszystkiego od A do Z. To jak kamera jest zapakowana, jest tu akurat najmniej istotne, najważniejsze jest to jak ona faktycznie działa. Na zdjęciu zobaczycie wodoszczelną obudowę, zasilacz, uchwyty, oraz jakieś paski mocujące. Co dziwne – przy niektórych uchwytach zastosowano taśmę 3M – a więc jedną z lepszych. W tej cenie nie otrzymamy jednak karty pamięci – tą trzeba dokupić osobno. W pierwszym momencie zakupiłem więc 64gb kartę pamięci za £5 (ok 30zł). Okazało się jednak, że ta karta nie radzi sobie z kamerą, a obraz po zapisaniu „przerywa”. Nie wiedziałem wtedy, że karta ma znaczenie, dlatego naprawiłem swój błąd kupując renomowaną kartę pamięci – problem „zacinania się” ustał – także pamiętajcie o tym, wybierając swoją kartę pamięci. Czasami odpowiedniejsza będzie mniejsza pojemność, szybszej karty.

camera

Wykonanie ?

 

I tu prawdę mówiąc – nie mam zastrzeżeń. Może niektóre elementy obudowy wydają się takie „lekkie” i łatwe do zniszczenia, to mi jednak nie przeszkadza, gdyż kamerę wkładam do plastikowego wodoodpornego etui, w którym jest całkowicie bezpieczna. Klawisze działają płynnie, nie zawieszają się, a kamera reaguje na moje polecenia bez większych problemów. Sama wodoszczelna obudowa jest zaś bardzo solidna, niestety ciepłe dni dopiero przed nami, więc test ponowię kiedy będę miał dostęp do jakiejś rafy koralowej (trochę tak kiczowato iść na basen z podróbą gopro :>).

Coś więcej ?

 

Więcej napiszę kiedy pobawię się tą kamerą nieco dłużej. Postaram się także zrobić małą konfrontację z gopro oraz iphone 6. Reszta filmiku powstała właśnie przy użyciu iphone 6s plus – ten telefon również oferuje nagrywanie w 4K. Aczkolwiek nie czarujmy się – prawdziwe 4k to to na pewno nie jest. Jednak są to urządzenia bardzo małe, przenośne i jak na taką wielkość oraz cenę – robią naprawdę kawał dobrej roboty. Minusy kamery ? Dźwięk – jest on tu naprawdę słaby. Co do jakości samego filmu oraz dźwięku – oceńcie to sami. A jakie Wy macie doświadczenia z kamerami, czy zaryzykowalibyście 300zł, na taką kamerę czy nawet jako początkujące osoby wolelibyście wydać nieco więcej i kupić sprzęt renomowany ? Na dniach o ile pogoda pozwoli – będzie recenzja taniego drona z kamerą – także gorąco zapraszam.