Doskonale pamiętam czasy, kiedy to facebook był jedynie miejscem, w którym możemy podpatrzeć co u naszych znajomych. Było to świetne miejsce, w którym wielu mężczyzn poszukiwało kobiety, a wiele kobiet – mężczyzny. Dziś jest zupełnie inaczej. Facebook stał się machiną, która napędza ruch z prędkością światła. Dziś otworzenie firmy w połączeniu z odpowiednią reklamą w mediach społecznościowych nie jest już żadną nowością. Sam kilka miesięcy temu byłem zdziwiony, kiedy to koleżanka która zawsze była bezrobotna poinformowała mnie, że prowadzi sklep. Zapytałem więc – czy nie potrzebuje żadnej reklamy do swojego sklepu, szyldu, może ulotek. Odpowiedziała, że wszystko co jej potrzebne już ma. Jako, że całe swoje życie drukowałem różnego rodzaju reklamy, byłem nieco zdziwiony, zacząłem więc badać ten temat. Po niespełna tygodniu okazało się, że tak – ta koleżanka ma sklep, który prowadzi jedynie na platformie facebook.

Prowadzenie fanpage

 

Większość z nas myśli, że prowadzenie fanpage jest czymś banalnie prostym. Można powiedzieć, że jest to prosta sprawa. Jeżeli chodzi o wszystkie kwestie techniczne, nawet ktoś kto wcześniej z facebooka nie korzystał raczej sobie poradzi po przeczytaniu kilku poradników o tym jak prowadzić fanpage. Jednak w moim odczuciu to nie jest wystarczające. Tak prowadzonych fanpage jest tysiące jak nie miliony. Ludzie je zakładali, jednak z powodu braku odpowiedniej liczby reakcji – zaprzestali, godząc się z powtarzanym kłamstwem – że facebook nie przynosi pieniędzy. Ja jednak z własnego doświadczenia wiem, że dobrze prowadzony fanpage potrafi generować naprawdę fajne pieniądze. Kilkadziesiąt tysięcy złotych zysku miesięcznie przy fanpage śledzonym przez 200.000 osób, to nie jest wygórowana kwota. To jedynie przypadek który znam. To może również przykład, który sprawi że Ty również zainteresujesz się nieco bardziej swoim facebookowym kontem.

Prowadzić samodzielnie czy zlecać ?

 

To oczywiście jest bardzo ciężkie pytanie, gdyż każdy z nas jest inny, każdy ma inne priorytety, każdy dysponuję inną ilością czasu, a także każdy z nas ma inne doświadczenie. Jeżeli nie macie zbyt dużych planów dotyczących swojego fanpage, możecie z powodzeniem szlifować swój warsztat i prowadzić fanpage samodzielnie. Tylko proszę was, nie popełniajcie tego samego błędu, który popełniam ja, a także tysiące innych martwych fanpage, na których tak naprawdę nic się nie dzieje, o których ludzie zapomnieli, mimo że kiedyś polubili to miejsce z nadzieją i oczekiwaniem na fantastyczny interesujący content. Decydując się na samodzielnie prowadzenie social media na facebook musicie przede wszystkim wiedzieć, że jest to miejsce, gdzie reklama staje się nietypowa. Początkowo będziecie mieć problemy ze zdobyciem kolejnych polubień, kiedy jednak rozpędzicie tę machinę problemem będzie jej zatrzymanie. Z każdym tygodniem fanpage wymaga coraz więcej uwagi, w końcu trzeba odpowiadać na wiadomości oraz komentarze. Trzeba mieć również wiedzę, która będzie w bardzo subtelny, a jednocześnie skuteczny sposób generować dla nas dochody. Jeżeli nie przygotujemy się do tego odpowiednio, prawdopodobnie wiele stracimy. Widziałem kilkadziesiąt osób, które miały naprawdę zadbane fanpage, jednak przez swoją głupotę – nie zyskali nic, wręcz stracili polubienia, a całe prowadzenie social media odbiło się czkawką.

Dlatego też moje zdanie jest jednoznaczne. Jeżeli tylko możecie zlecić obsługę fanpage dla zewnętrznej firmy – zróbcie to. Plusy są ogromne, przede wszystkim – takie firmy mają dużo większe doświadczenie w tej dziedzinie. Koszty, które poniesiecie prawdopodobnie się zwrócą, gdyż firma zajmująca się obsługą facebooka, doskonale wie co zrobić aby zainteresować użytkowników facebooka naszą ofertą, blogiem, czy sklepem internetowym. Dodatkowo w wielu przypadkach takie firmy posiadają swój zespół programistów oraz grafików, dzięki czemu nowoczesne wdrożenia, które były by dla was nieosiągalne, będą osiągalne dla kogoś kto przejmie od was obsługę fanpage.

Nie daj się nabić w butelkę !

 

Oczywiście jak to w życiu. Jest wiele firm, dla których obsługa fanpage to chleb powszedni. Jednak nie wszystkie firmy są uczciwe w stosunku do swoich klientów. Przez pewien okres współpracowałem z jedną firmą, która miała zajmować się moją działalnością na facebook. Dawałem pod opiekę fanpage moich klientów, a także swoje. Końcowy efekt nie był zadowalający, a ja jako laik w dziedzinie social media wykonywałem lepszą robotę niż opłacone przeze mnie firmy.  Oczywiście były to firmy, które skusiły mnie dość dobrą merytoryczną gadką, skryptami i dodatkami, które nigdy nie zostały wdrożone. Prawdopodobnie te firmy jeszcze nimi nie dysponowały, może dopiero gromadziły pieniądze na zakup. Kilka razy spotkałem także osoby, dla których prowadzenie fanpage było jedynie zakupem fanów i systematycznym ich dodawaniu. Obserwując sobie taki fanpage z boku – wszystko wyglądało naprawdę świetnie – niestety tylko z boku, gdyż sztuczny fan – to nadal sztuczny fan. On nie wejdzie w interakcję, a także nie pobudzi fanpage do życia. Takich fanów – lepiej po prostu skasować. Wybierając firmę do obsługi fanpage przede wszystkim nie ufajcie, mimo wszystko poświęćcie trochę czasu aby zbadać w jaki sposób taka firma opiekuje się waszym kontem. Rozmawiajcie też z innymi, aby uczyć się o tym procederze jak najwięcej – czym więcej wiecie, tym mniejsza szansa, że traficie na firmę, która chce jedynie wyprowadzać wasze pieniądze z kieszeni. A kiedy już rozpoczynacie rozmowę dotyczącą prowadzenia fanpage, porównajcie oferty kilku firm, które mają dobre opinie. Dobrym rozwiązaniem będzie również zrobienie rozeznania wśród znajomych, być może ktoś z nich może polecić sprawdzonego fachowca.

Na dziś to tyle. W przyszłym tygodniu będzie kontynuacja dzisiejszego artykułu, w którym będą zawarte porady dotyczące prowadzenia fanpage. Dowiecie się czego nigdy nie robić, a co jest dozwolone. Być może uda mi się również zaprosić jakąś firmę do współpracy. A dziś proste pytanie do was – jak wy radzicie sobie z własnymi stronami, jakie techniki sprawdzają się w przypadku waszych fanpage. A może mieliście jakieś wtopy na facebooku, którymi chcielibyście się podzielić ? Zapraszam do dyskusji.