Pewnie wiele razy słyszałeś od rodziny czy znajomych o tym jak działa polski system wydawania prawa jazdy. Nie jest żadną tajemnicą fakt, że wyrobienie prawa jazdy w Polsce nie należy do najprostszych czynności. W końcu WORD to kolejny urząd, z którym musimy się zmierzyć. Może trochę nieco inny, gdyż tu musimy wykazać się nie tylko dobrze wypełnionymi papierkami, należy zdać testy, przygotować badania, a także zaliczyć egzamin z jazdy. Dziś więc krótki tekst o tym jak zrobić prawo jazdy i nie dać nabić się w butelkę.

Prawko za łapówkę !

 

To oczywiście pierwsza z możliwości. Prawdopodobnie jestem jednym z blogerów, którzy nie posiadają prawa jazdy. Właśnie tak, bez tego jakże ważnego dokumentu poruszałem się po drogach ponad 10 lat. W tym czasie nie zabiłem nikogo na drodze, nawet nie miałem wypadku czy stłuczki. Wiele lat temu prawo jazdy próbowałem zdać, jednak usłyszałem od instruktora „ty już tutaj nie zdasz prawka” – mówił prawdę. Mimo podchodzenia do egzaminu kilkanaście razy, zawsze byłem „uwalony”. Nie irytowałbym się, gdybym faktycznie popełnił błąd, po prostu mieszkałem w zbyt małym mieście i jakimś cudem – nie mogłem opuścić placu manewrowego. Mówi się trudno ! Bez prawa jazdy jak wspomniałem – poruszałem się ponad 10 lat. Podczas tego okresu propozycję „załatwienia” prawa jazdy otrzymałem minimum 50 razy. Kwoty były różne, rozpoczynały się od 1000zł, kończyły nawet na 5000zł. Oczywiście dla mnie była to jedyna droga by zrobić prawo jazdy. Uważam się jednak za dobrego kierowcę, nie wspieram również działalności przestępczych – dlatego podziękowałem, jeżdżąc bez dokumentu.

Dziś to możliwe, prawko przez net !

 

Zapewne zastanawiasz się w jaki sposób. To bardzo proste. Są już firmy, które oferują załatwienie wszystkiego, bez wychodzenia z domu, gdyż Twoje prawo jazdy dostarczy kurier – bezpośrednio pod Twoje drzwi. Mało tego, firmy tego typu nie potrzebują od Ciebie płatności z góry – co wytłumaczę nieco później. Płacisz dopiero kurierowi – kiedy ten przywiezie Twój nowy dokument. Są jednak pewne minusy tego procederu – musisz wysłać swoje zdjęcie, które zostanie na prawie jazdy wydrukowane. Oczywiście, za luksus  należy słono zapłacić. Załatwienie prawa jazdy przez internet, to niemały wydatek. Będzie ono kosztować nieco więcej niż tradycyjne prawo jazdy – zaoszczędzisz jednak sporo czasu. Nie musisz wkuwać przepisów na pamięć, nie musisz nawet wiedzieć jak otworzyć swój samochód – ta wiedza jest zbędna, w końcu papier to papier – czyż nie ?

2000zł lub £500

 

Właśnie tyle będzie kosztować tradycyjne prawo jazdy na kategorię B. Oczywiście, nie musisz się ograniczać, jeżeli tylko Cię stać, nic nie stoi na przeszkodzie by wyrobić prawo jazdy na inną kategorię. Swoją drogą to musi być całkiem zabawne – kierowca tir-a, który nigdy w tirze nie siedział, czy jeszcze lepiej – kierowca autobusu, który nie wie jak dostać się za kierownicę. Coby nie było, że fantazjuję poniżej zrzut ze strony, którą być może mieliście okazję odwiedzić. Jak widać, doświadczenie zależne jest tu jedynie od ceny.

Screen Shot 2016-04-12 at 21.10.23

Jak to działa w praktyce ?

Czy to legalne ?

 

To bardzo proste. Taka pseudo firma, która oferuje Ci wyrobienie prawa jazdy bez wychodzenia z domu – jest po prostu jedną wielką ściemą. Nie będę tu opisywał wszystkich mechanizmów, które zabezpieczają osobę sprzedającą „lewe prawka”, to może następnym razem. Dziś skupię się na konkretach. Jeżeli powyższy sposób Ci się naprawdę podoba – nie musisz wydawać 2000zł czy £500. Wystarczy, że zamówisz sobie „kolekcjonerskie prawo jazdy”, które na wielu portalach ogłoszeniowych możesz zakupić za kwotę 100-300zł. Ważne jest to, byś wyrobił prawo jazdy „z innego kraju”. W tym przypadku gość oferuje estońskie prawo jazdy. Estońskie, gdyż większość z was nie ma nawet pojęcia w jaki sposób zdaje się prawo jazdy w Estonii. Również nie mam pojęcia, ale obstawiam, że nie pozwolą nikomu prowadzić autobusu bez zdania kursu.

Co dalej ? Kiedy już mamy kolekcjonerskie prawo jazdy z Estonii, wybieramy się do urzędu komunikacji. Wymieniamy nasze estońskie prawo jazdy – na polskie. Urząd komunikacji – wymieni takowe. Po tej wymianie, urząd musi odesłać estońskie prawo jazdy do Estonii. Minie kilka tygodni czy nawet miesięcy, zanim przyjdzie odpowiedź zwrotna czy to do Polski czy do UK – niezależnie gdzie wymieniacie, działa to cały czas tak samo. Urząd regulujący prawa jazdy w Estonii, kiedy otrzyma od polskiego czy brytyjskiego urzędu nasze estońskie prawo jazdy – wyśle odpowiedź – takie prawo jazdy nie istnieje. Wtedy osoba, która skasowała od was £500 czy 2000zł raczej istnieć nie będzie. A dlaczego ? Powód kolejny raz jest prosty. Konta tworzone na portalach z ogłoszeniami oraz na facebook – tylko wyglądają jak „prawdziwe”. Na ogół są to „lewe” osoby, które dodają „lewe” zdjęcia, tym samym szykując swój profil tak by wyglądał na jak najbardziej autentyczny. Kiedy oszukane osoby już wiedzą, że zostały oszukane rozpoczyna się gonitwa, wtedy profil znika. Estonia zmienia się na Egipt czy Ukrainę, a w miejsce tego profilu pojawia się dwa nowe. Proste !

Legalne oczywiście to nie jest. Cały czas posługujecie się podrobionym dokumentem. Nie zdając egzaminów – nie da się zrobić prawa jazdy. Sam obecnie jestem na etapie poznawania przepisów na prawo jazdy w UK. Z tego co wiem, zdanie prawa jazdy tutaj jest proste – wystarczy zdać  egzaminy. Nie są to podobno tak trudne rzeczy jak w Polsce, gdzie większość instruktorów ma jeden cel – uwalić człowieka. Jeżeli umiesz jeździć, tu po prostu otrzymujesz prawo jazdy. A więc powodzenia.

Teraz pytanie do Was. Czy widzieliście podobne ogłoszenia ? Ja zawsze kiedy je widzę – głośno komentuję, że jest to fejk. I tu też prośba do Was – zapamiętajcie ten tekst, a kiedy zobaczycie ogłoszenie z lewym prawkiem, wklejcie link lub chociaż komentarz. Na pewno będzie bezpieczniej na drogach, a także w portfelach ludzi, którzy przez swoją naiwność mogą stać się ofiarami.