Hej! Bardzo wiele osób prosiło mnie o materiał dotyczący wynajmu w UK. Oto i on. Dziś film starałem się zrobić bardziej humorystycznie, natomiast ta ważna dla przyjezdnych esencja – znajdzie się właśnie tutaj. Wynajęcie czegokolwiek w UK – to naprawdę duży problem, czym bliżej do centrum (Londyn) tym problem jest większy, gdyż zwiększa się cena – a zmniejsza standard. Czym od Londynu dalej – tym taniej oraz czyściej. Mieszkania w UK do najtańszych nie należą – jednak uczciwie pracując i dłuższą chwilę uparcie szukając – na pewno każdy znajdzie coś ciekawego.

Pokoje w UK

 

Tuż po przyjeździe – nie pozostaje nic innego jak wynajęcie pokoju. Na co uważać – opowiedziałem na filmie. Gdzie szukać ogłoszeń o wynajem pokoju. Tu jest kilka wariantów. Przede wszystkim sklepy spożywcze. Na takich sklepach bardzo często są porozklejane ogłoszenia, jest to bardzo popularne w UK. Tak więc spacer po mieście w którym chcecie wynająć pokój czy mieszkanie – będzie wskazany. Takie ogłoszenia na sklepach – na ogół są ogłoszeniami od osób prywatnych, tak więc – zanim zapłacicie – upewnijcie się, że to na pewno to. Ja zawsze się upieram aby płacić przelewem lub paypal-em, jest to większe bezpieczeństwo niż wręczanie gotówki. Grupy na fejsie oraz gumtree to dodatkowe miejsca, w których pojawiają się oferty pokojów do wynajęcia. Warto przez kilka dni posprawdzać i pooglądać pokoje. Ostatnia droga do wynajmu pokoju – to agencja nieruchomości. To jednak wiąże się z opłatami.

Decydując się na wynajęcie pokoju w UK – pytajcie o wszystko. Wiele osób wykorzystuje „nowe osoby” narzucając wyimaginowane koszty, oraz obowiązki. Kiedy oglądaliśmy te nieruchomości – słyszałem wiele rzeczy. Raz nawet dowiedziałem się, że do „pokoju który chcę wynająć” – lodówka będzie w garażu. Garaż – po drugiej stronie ogrodu. Myślę, że mogło by to być ciekawe przeżycie – zanim przygotujesz sobie obiad – musisz przynieść wszystko z lodówki – która jest na drugim końcu podwórka. Warto również pytać – ile osób zamieszkuje nieruchomość, a jeżeli nieruchomość jest jeszcze pusta – upewnijcie się, jak wiele osób ma mieszkać w przyszłości. Widziałem domy, w których mieszka po 10-15 osób, w których jest jedna łazienka. Sytuacje o których piszę, dotyczyły głównie polaków, szukających lokatorów – być może dlatego mam taką niechęć do mieszkania z polakami.

9 osób + wy

 

Na samym początku mojej przygody z życiem w UK, kiedy to poszukiwaliśmy pierwszego pokoju trafiliśmy na ogłoszenie. Miła Pani odebrała telefon – zapraszając nas na „oględziny”. To właśnie w tym mieszkaniu dowiedzieliśmy się, że wszyscy palą w salonie i kuchni – więc jak nam to przeszkadza – to wyjazd. Później dowiedzieliśmy się o cotygodniowych „zrzutkach” – tu akurat nie były wysokie – był też lepszy przypadek, ale najbardziej rozbawiło mnie sprzątanie. Pani poinformowała nas, że każda osoba ma dyżur sprzątania „domu oraz ogrodu” raz w tygodniu. Biorąc pod uwagę, że ona i jej córki nie sprzątają to akurat by się zgadzało.

Agencja nieruchomości – wynajem

 

Większość ogłoszeń dotyczących wynajmu nieruchomości to przede wszystkim ogłoszenia różnych agencji. Ogłoszenia prywatne również są, jednak te pojawiają się bardzo sporadycznie, znikają jeszcze szybciej. Ogłoszenia od prywatnych landlordów (landlord – właściciel nieruchomości) są na ogół tańsze i nie trzeba pokrywać kosztów „za sprawdzenie”. Agencja na dzień dobry weźmie od nas kilkaset funtów, za sprawdzenie naszych referencji oraz potwierdzenie zatrudnienia. Jeżeli sprawdzenie przebiegnie negatywnie – pieniądze zwyczajnie przepadają – trzeba się z tym liczyć. Są jednak również plusy takiego najmu, jeżeli coś nam się zepsuje – informujemy biuro nieruchomości, to ono dba o to by zostały zachowane warunki umowy. Niestety w życiu tak bywa, że za wygody trzeba płacić – więc mieszkanie wynajmowane w ten sposób – będzie droższe od prywatnej oferty – choć nie jest to regułą.

Jakie warunki należy spełnić ?

 

Przede wszystkim każde ogłoszenie = inne warunki. Jak już wspomniałem na filmie – w wielu przypadkach landlordzi nie życzą sobie zwierząt – bo te – mogą zniszczyć nieruchomość, czasami można spotkać się z sytuacją, że jeśli chcemy wprowadzić się ze swoim pupilem – musimy uiścić większy depozyt. Tak więc na początek powinniście zwrócić uwagę na wymagania landlord-a. Jeżeli złamiecie warunki umowy – mogą was z nieruchomości wyrzucić, a umowę rozwiązać w trybie natychmiastowym. Tak więc podstawowa zasada – dokładnie przeczytać warunki. Po drugie – każda agencja posiada swoją tabelę, według której pokoje, mieszkania czy domy są przyznawane. Aby wynająć nieruchomość powinniście posiadać odpowiednie dochody, jeżeli będą one zbyt niskie – agencja nie wynajmie wam nieruchomości. Decydując się na ten krok – upewnijcie się, iż posiadacie kontrakt, jeżeli będzie to praca tymczasowa – tylko niektóre agencje, będą skłonne coś wam wynająć. Kontrakt jest do wynajmu podstawą. Ale to nie wszystko – nie wystarczy, że macie kontrakt – ważna jest kwota jaką zarabiacie. Jeżeli chcecie wynająć mieszkanie samodzielnie, może się okazać, iż kwota jest niewystarczająca. Wynajmując w dwie osoby – agencja bierze pod uwagę dochody dwóch osób. Można też wynająć dom w trzy lub cztery osoby – wtedy wymagana kwota będzie rozłożona na tą ilość osób. Tu jednak pojawia się problem, gdyż niewielu landlordów chce aby w ich domach mieszkało więcej niż dwie osoby. Jeżeli jest to rodzina – z dziećmi – ok. Jeżeli są to cztery dorosłe osoby – może pojawić się problem. Jest to zrozumiałe, gdyż po latach doświadczeń – agencje wiedzą, iż obcy ludzie nie zawsze się dogadują – a kiedy w domu jest konflikt – agencja ma więcej roboty. Na ogół rodzina – to dla agencji święty spokój. Poniżej zamieszczam obiecaną tabelkę, z kwotami wynajmu oraz wymaganymi przez biuro nieruchomości zarobkami.

przychody

Na koniec oczywiście zapraszam do obejrzenia filmu. Podzielcie się również swoimi doświadczeniami z poszukiwaniem nieruchomości w UK. Zapraszam do dyskusji.