Bardzo często na wielu grupach widzę pytania odnośnie odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, które mogą być wykorzystywane przez blogerów. W dzisiejszym wpisie postaram się przedstawić swoje spojrzenie na temat blogowania. Skupię się na wszystkich ważnych aspektach pisania bloga, wiem że nie każdy wykorzystuje cały potencjał jaki daje blogosfera, więc niektórzy będą mieli również okazję dokształcić się w tematach których nie znają. Ja już kilka lat temu postawiłem na komputery firmy Apple działające na oprogramowaniu iOS. Dziś wiem, że był to znakomity wybór i nie wyobrażam sobie powrotu do środowiska windows. Wiele razy miałem okazję czytać, że wielu rzeczy nie da się wykonać bez windowsa, że telefony nie współpracują itd. Były to jednak na ogół opinie wydawane przez osoby, które komputery firmy Apple widzieli jedynie w telewizji i naczytali się bzdur w sieci. Dziś śmiało mogę stwierdzić, że opinie które miałem okazję czytać na pewno nie były prawdziwe. Do dziś można się spotkać z opiniami, że komputery „mac” są drogie i szkoda jest przepłacać tylko za logo. To nie jest przepłacanie za logo, marka oczywiście nie należy do tanich jeżeli spojrzymy tylko na cenę nowych komputerów. Gdyby jednak pójść krok dalej i spojrzeć na to co oferują komputery apple, z całą pewnością różnica w cenie między tradycyjnym pecetem nie będzie tak drastyczna jak można usłyszeć od użytkowników windowsów.

Dlaczego apple ?

 

Po pierwsze oprogramowanie które samo w sobie jest bardzo profesjonalne i jest dostarczane wraz z komputerem. I tu każdy bloger może popłynąć. Wiele osób decydując się na profesjonalne blogowanie, chce to robić zgodnie z prawem. Komputery apple na pewno to prawo wspierają, oferując te wszystkie wspaniałe programy, które są darmowe. Przede wszystkim na uwagę zasługuje program „Zdjęcia”, w tym programie możemy przechowywać swoje fotki, dopracowany interfejs pozwala nam podejrzeć dokładnie wszystkie informacje o wykonanym zdjęciu wraz z lokalizacją i datą, być może w tym momencie nikt nie widzi plusów takich informacji, te pojawią się kiedy zaczniecie korzystać gdyż każdy ma własne preferencje i potrzeby. Program zdjęcia to również fantastyczny edytor, w którym możemy skalować nasze fotki oraz obrabiać w zaawansowany sposób. Program jest intuicyjny, a nauczenie się jego obsługi nie zajmie nikomu więcej niż godzinę. Program do obróbki zdjęć na windowsie to dodatkowy wydatek. Plusem programu „Zdjęcia” jest jeszcze udostępnianie zdjęć oraz możliwość synchronizowania z chmurą, która również jest bezpłatna. Dostęp do chmury mamy nie tylko z komputerów mac, ale z każdej przeglądarki internetowej z każdego sprzętu, który jest w stanie otwierać adresy url. Na poniższym screenie możecie zobaczyć narzędzia edycyjne (część) bo jest ich więcej. Jednak sama forma jak widać jest prosta i zrozumiała. Zmiany widać „na żywo” więc program pozwala nam szybko uczyć się widząc natychmiastowe efekty.

Zrzut ekranu 2015-07-02 o 02.16.34

Video

 

Skoro już przebrnęliśmy przez zdjęcia pora na video. I tu również mamy do dyspozycji fantastyczne oprogramowanie, zarówno na komputery jak i telefony z nadgryzionym jabłkiem. Filmik poskładany właśnie za pośrednictwem tego oprogramowania możecie znaleźć na moim kanale youtube. Oprogramowanie iMovie jest podobne w działaniu do edytora zdjęć. Jednak z racji na inny charakter obróbki interfejs nieco się różni. Prostota jednak pozostała co jest bardzo ważne. Jeżeli ktokolwiek korzystał z obróbki zdjęć, nie będzie miał większych problemów z iPhoto. Oprogramowanie iMovie będzie doskonałe dla osób, które chcą wrzucać filmiki na youtube, facebooka czy nawet na bloga. Duże możliwości jakie daje oprogramowanie sprawia, że jest to jeden z moich ulubionych programów. Bez większych problemów gotowy film wyślemy bezpośrednio z programu do najpopularniejszych serwisów hostujących video. Osoby, które chcą zobaczyć filmik nagrywany bez dostatecznego oświetlenia kamerą wbudowaną w stacjonarny komputer iMac znajdziecie w tym miejscu.

Zrzut ekranu 2015-07-02 o 02.32.19

Dźwięk

 

Kolejną rzeczą jest oczywiście dźwięk, o którym zapominać nie można. Doskonale wiemy jakie narzędzia oferuje nam środowisko windows. Tu mamy oprogramowanie GarageBand, które również otrzymujemy z komputerem apple. I tu nie mam zbyt wielkiego doświadczenia, widząc jednak osoby tworzące muzykę profesjonalnie wielokrotnie widziałem GarageBand. Wszystkie komputery apple jakie mam, mają wbudowany mikrofon oraz głośniki. Sam osobiście korzystam z zewnętrznego mikrofonu, aczkolwiek dużej różnicy nie widzę między tym wbudowanym w komputer, dźwięk jest naprawdę doskonałej jakości. Zarówno komputery stacjonarne jak i laptopy mają wbudowane głośniki mikrofon i całkiem niezłą kamerkę. Poniżej oczywiście screen oprogramowania GarageBand. Oprogramowanie to pozwala na wielokanałowe nagrywanie dźwięków, jeżeli mamy potrzebę możemy nagrywać także bezpośrednio z instrumentów muzycznych, dla których twórcy przygotowali odpowiednie efekty. Dodatkowym plusem jest biblioteka sampli, które legalnie możemy wykorzystać w naszych produkcjach.

Zrzut ekranu 2015-07-02 o 02.26.17

A gdyby to  nadal było mało…

 

Dodatkowo decydując się na komputer apple otrzymujemy naprawdę fajnie wykonany sprzęt – chodzi mi tu o wygląd wizualny. Niezależnie czy wybierzemy nowszy czy starszy model, są one ciekawie dopracowane. Na uwagę zasługuje chociażby myszka, która jest prześliczna, a jej niestandardowe funkcje już po kilku dniach używania potrafią wywoływać erekcję. Dziś nie sposób bym przypomniał sobie wszystko, więc jedynie podkreślę że praktycznie wszystko jest maksymalnie dopracowane, dzięki czemu – pracuje się szybciej i wygodniej. Ja odkąd przesiadłem się na komputery mac, na pewno mniej przeklinam chyba nie muszę tego dogłębnie tłumaczyć, aczkolwiek możecie sobie teraz wyobrazić mnie, kiedy to windows rzuca mi bluescreenem po oczach a ja wydaję na świat kolejną kurwę obrazującą moje samopoczucie kiedy straciłem niezapisany projekt. A skoro już jesteśmy przy zapisywaniu – to chyba jest moja ulubiona opcja. Nie ważne czy braknie prądu, czy system robi sobie kolejną aktualizację. Jeżeli zostawiam otwarty projekt, to ten projekt będzie otwarty niezależnie od wszystkiego !

Dziś przedstawiłem wam jedynie środowisko w jakim pracuje się na tego typu komputerach. Za kilka dni popłynę nieco dalej i przedstawię kilka modeli, od tych tańszych przez te droższe, wiem że wiele ludzi nawet nie zastanawia się nad komputerem mac bo ma wrażenie, że ten sprzęt to wielotysięczny wydatek. Takie osoby są w błędzie. Może jeszcze kilka lat temu faktycznie tak było, dziś coraz częściej widzimy użytkowników jabłka, dzięki temu również i cena z zawrotną prędkością spada.

Na koniec pytanie do was – z jakiego sprzętu i oprogramowania wy korzystacie. Czy mieliście okazję korzystać z komputerów apple – jeżeli tak – jakie były wasze wrażenia ? Zapraszam do dyskusji.

Cały artykuł odsłuchasz poniżej: