Motoryzacja to przede wszystkim męska branża, choć zdarzyło mi się poznać kobiety, które miały większe pojęcie od mężczyzn. Dziś krótki wpis o tym jak wymienić klocki hamulcowe w samochodzie. Wpis sponsorują oczywiście mechanicy, którzy na wymianę klocków kazali mi czekać nieco ponad dwa tygodnie. Ja wszystko rozumiem, ale jazda bez hamulców – do najprzyjemniejszych nie należy.

Co będzie potrzebne ?

 

Tak naprawdę niewiele. Maksymalnie godzina wolnego czasu – no chyba, że wasze śruby są bardzo zapieczone i będziecie mieli małą wojnę do stoczenia z nimi. Poza czasem, potrzebować będziemy nowe klocki hamulcowe, samochód w którym chcemy je wymienić oraz specjalny klucz, którym wciśniemy tłoczek. Bez tego klucza również można sobie poradzić „domowymi sposobami” – ja niestety ich nie znam, zdecydowałem się zakupić klucz. Dodatkowo przyda się szczotka druciana oraz tradycyjny płaski klucz do poluzowania obudowy w której nasze klocki siedzą.

Czy to skomplikowane ?

 

A skąd. Cała wymiana klocków nie zajęła mi dłużej niż 30 minut. Nie wiem dlaczego kiedy zawsze oddawałem auto do mechanika to wszystko trwało. Być może auto czekało na swoją kolej. Okazuje się, że wymiana klocków hamulcowych jest banalnie prosta. Oczywiście, spodziewam się komentarzy od mechaników, którzy wytkną mi 1000 błędów – nie dbam o to. Nie jestem mechanikiem, a jedynie amatorem który zapragnął nauczyć się czegoś mechanicznego, tym bardziej że wyjścia nie miałem. Wierzę jednak że wszystko zrobiłem zgodnie ze sztuką, szczególnie że mam najlepsze potwierdzenie jakim są sprawne hamulce.

Coby nie trzymać was dłużej w niepewności – zapraszam na filmik, gdzie zobaczycie, co należy krok po kroku wykonać.