Ile można zarobić na sklepie internetowym ?

 

Sklep internetowy to coraz częściej biznes wybierany przez młode osoby, które dopiero startują w świecie biznesów, nigdy wcześniej takie osoby nie prowadziły innej działalności, a otworzenie internetowego sklepu wydaje się czymś prostym, i niezbyt drogim, jednak i tu można popełnić wiele błędów, jednak i prowadzenie sklepu internetowego wymaga sporej wiedzy i doświadczenia – jeśli liczymy tylko na zyski, i oporni jesteśmy na nauki – proponuję już tutaj odpuścić czytanie tego artykułu, bo on nic nie zmieni. Artykuł piszę z myślą o wszystkich którzy pracują na etacie, i mimo odpowiedniego wykształcenia ich pensja nie zadowoliła by nawet 5 latka. Czasami warto zająć się czymś dodatkowym i rozkręcić swój biznes – sklep internetowy, może okazać się strzałem w 10-kę, i może na nas całkiem nieźle zarobić.

Z czym otworzyć sklep internetowy ?

 

Tego typu pytania śmieszą mnie najbardziej, osoby chcące wejść w e-biznes zawsze szukają super produktu, super pomysłu, i nie wiadomo czego jeszcze, aby działać w internecie, aby zarabiać, lub też dorabiać do swojej pensji, takie myślenie, często okazuje się strzałem w kolano, i niezbyt dobrze wróży w prowadzeniu jakiegokolwiek biznesu. Sklep internetowy powinien być dobrze zaplanowanym biznesem, nie chodzi w żadnym sklepie o produkt, bo czy to będą płytki ceramiczne, czy może zabawki – nie ma znaczenia, na każdy towar jest kupiec – zawsze. Bardziej istotne jest to jakie będą ceny w sklepie, jak będzie przebiegała obsługa, i jakie pozycje sklep internetowy osiągnie w wyszukiwarkach. Krótko mówiąc, najsensowniej otworzyć sklep z produktami, które są naszą pasją, na których się znamy, wiem, że dzisiejsze społeczeństwo nie ma pasji, a jeśli spłycimy do pasji konto na facebooku, wychodzi na to, że najlepiej otworzyć sklep z aplikacjami na facebook 😉 – tylko czy ktoś to kupi ? Uważam, że jeśli nasze zainteresowania są bardzo nietypowe – tym lepiej, znajdziemy wąską niszę, i na pewno w całym kraju istnieje wiele ludzi z podobną pasją – mogą być naszymi klientami, trzeba do nich dotrzeć.

Jaki silnik sklepowy wybrać ?

 

I tu rozpoczyna się kolejny temat rzeka, sklepów jest wiele, silników również – ja osobiście korzystam z rozwiązania i sklepów oscommerce, darmowe, jednak dokonuję w nich pewnych przeróbek programistycznych, i to są naprawdę świetne sklepy, ich prowadzenie nie wiąże się z abonamentem które wiele sklepów stosuje, aczkolwiek sklepy abonamentowe – są często dobre, a firmy dbają o swoje produkty, tak więc nie będę negował takich sklepów, o ile kogoś na nie stać. Wybór sklepu internetowego najlepiej przedyskutować z osobą która już sklep prowadzi, która ma sporą sprzedaż, taka osoba konkretnie wytknie nam plusy i minusy tego sklepu, szybko będziemy mogli zdecydować czy to rozwiązanie jest dla nas.

Ile można zarobić na sklepie internetowym ?

 Kolejny temat, na który odpowiedzieć nie mogę, a wiem, że właśnie tym pytaniem zwabiłem tu wielu czytelników. Nie odpowiem bo nie wiem, ile sklepów – tyle zarobków, jedno jest pewne, kiedy odpowiednio wypromujemy sklep we własnej niszy, odpowiednio zrobimy zdjęcia i uzupełnimy produkty, nasz sklep zarobi dużo więcej niż praca na etacie nam oferuje. To już jakiś pozytyw, nawet jeśli z początku sklep nie ma zbyt wielu klientów, możemy zarabiać na reklamach, jednak dzisiejsze aplikacje służące do promocji sklepów internetowych – potrafią cuda, w ciągu kilku dni od uruchomienia sklepu możemy mieć masę klientów, to oczywiście jest kosztowne, jednak do zrealizowania, należy liczyć się z tym, że bez reklamy nie będzie pieniędzy. Reklamę sklepu możemy robić samodzielnie, za darmo i powoli, możemy to też zlecić firmie – wtedy będzie szybsza. Wybór należy do was, jeśli nasz sklep ma być sklepem który zarabia od pierwszych dni, narzędzi do promocji, jest wiele, jeśli nie śpieszy nam się i jest to tylko dodatkowe zajęcie, róbmy to sami, uczciwie i powoli – w końcu zaskoczy, w końcu zdobędzie popularność, jeśli tylko towar wyślemy terminowo, i będzie to towar dobrze opisany, nasi klienci na pewno się ucieszą i wrócą, a także przyprowadzą nowe osoby.

Co należy posiadać aby uruchomić sklep internetowy ?

 

Po pierwsze domenę i serwer, po drugie odpowiedni silnik sklepowy – to są koszty rzędu 100-5000zł, ja osobiście na początek polecam nie inwestować zbyt dużo, lepiej inwestować wiedzę z zakresu e-biznesu, marketingu oraz promocji w internecie – to się zwróci. Sklep – jaki by nie był, jeśli tylko będzie miał towar, będzie przynosił profity, no chyba, że olejemy promocję, wtedy na profity nie ma co liczyć.

Dodatkowo musimy pamiętać o zgłoszeniu naszego sklepu do GIODO, chodzi o bazę danych kontrahentów, należy również pamiętać o stworzeniu regulaminu sklepu internetowego, który nie łamie polskiego prawa, wspominam bo wiele sklepów o tym zapomina i ma nieprzyjemności z tego tytułu. No i zostają podstawy – jeśli planujemy mieć magazyn u siebie, przyda się takie miejsce w którym elegancko poukładamy towary, aby szybko je odszukać, jednak dziś wiele hurtowni oferuje wysyłkę bezpośrednio od siebie do klienta, mało tego, dostarczają zdjęcia, a nawet opisy produktów co jest sporym ułatwieniem, a jak to mawiają mądrzy – handlowanie cudzym towarem, którego nawet nie dotykamy jest przyjemne, i nie mrozi naszej gotówki – w tym modelu biznesu, nasze nakłady finansowe mogą być praktycznie zerowe, a my mamy szansę zaistnieć i rozwinąć dobry internetowy biznes.

Pozostaje rejestracja działalności gospodarczej, możemy wybrać tradycyjną formę, ewentualnie założyć spółkę zoo, która uchroni nas od płacenia ZUS, jednak o tym pisałem już kiedyś na blogu – kto zechce, odszuka. Koszty typu księgowa, i reklama są podstawowym elementem. Warto również zwrócić uwagę na identyfikację wizualną która pełni kluczową rolę w każdym biznesie, o której wiele firm zapomina.

Krótko mówiąc – sklep internetowy to dobre rozwiązanie, należy pamiętać aby uczyć się przy prowadzeniu sklepu internetowego marketingu, należy pamiętać, że to ile można zarobić na sklepie internetowym zależy tylko od nas, i od tego jak bardzo się temu poświęcimy. Wszystkim którzy próbują – życzę powodzenia, a tym którym nie idzie, chętnie pomogę.

A gdyby były jakieś pytania odnośnie sklepów – chętnie na nie odpowiem 😉


Najlepszy sklep internetowy na świecie

[edit 27.10.2016]

Przez ostatnie lata bardzo wiele osób zwracało się do mnie o radę, szczególnie dotyczącą otwarcia sklepu internetowego. Z wieloma z was – stale współpracuje, z wieloma dopiero zaczynam. W wiadomościach do mnie proponujecie różne rozwiązania oraz kwoty. Jest tego tak dużo – że nie jestem w stanie obsłużyć wszystkich tak jakbym tego chciał. Oczywiście, jeżeli macie jakiekolwiek pytania – gorąco zapraszam do kontaktu ze mną. Specjalnie dla was, napisałem książkę o sklepach internetowych. Książka ta będzie przydatna zarówno dla osób które są totalnie zielone i dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sklepem internetowym, jak również dla ludzi którzy sklep już mają, ale chcą by rozwijał się szybciej. Książka – nie jest jeszcze wydana, lecz termin wydania zbliża się wielkimi krokami. Każdy z moich czytelników, który zapisze się do newsletter-a jako pierwszy otrzyma informację o wydaniu książki, a także będzie mógł ją zakupić ze specjalnym 50% rabatem. Zapisując się na listę – nie będę wysyłał innych reklam – jedynie informacje dotyczące książki. Gorąco zapraszam.