Wiele osób prosiło mnie bym przygotował nieco więcej materiałów o swoim ukochanym ptaszku. Nagrywanie tego stworzenia nie jest proste, gdyż zawsze kiedy zaczynam nagrywać kończy się jakiekolwiek gadanie. Nie udało się nagrać wszystkiego co bym chciał, jednak według mnie i tak wyszedł z tego dość fajny filmik. A więc zapraszam na youtube. O papugach rasy żako mógłbym rozmawiać dość długo, tego jednak wam oszczędzę, a informacje będę dzielił na pewne etapy. Dziś w skrócie napiszę kilka słów o papudze, uzupełnieniem będzie zabawny filmik.

Dlaczego warto mieć taką papugę ?

 

Przede wszystkim jest to przyjaciel na całe życie. Nie tak jak z niektórymi zwierzętami, które zdychają po kilkunastu latach, żako żyje około 60 lat. Moja papugi mają zaledwie trzy i trzynaście lat, tak więc prawdopodobnie mnie jeszcze przeżyją. To oczywiście nie jest jedyny powód. Często słyszę od ludzi, że nie chcą zwierząt bo te są drogie w utrzymaniu, bardzo bałaganią itd. Papugi na ogół nie bałaganią poza klatką, a ich utrzymanie kosztuje naprawdę niewiele. Worek karmy można zakupić już za około 100zł – taki worek wystarczy na około pół roku (dla dwóch ptaków). Największym plusem jest oczywiście radość, jaką papuga wnosi do naszego życia. Człowiek nie może się złościć czy smucić kiedy obok siedzi ptak – on zawsze ma gotową odpowiedź, zawsze człowieka rozweseli i dosłownie – zmieni nasz nastrój na ten pozytywny. Do całości dochodzi jeszcze fascynacja wszystkich dookoła – papugi naprawdę ożywiają kontakty towarzyskie.

Czy papuga papuguje ?

 

Większość osób myśli, że papuga bezmyślnie powtarza to co usłyszy. I tu możecie się zdziwić. Papuga uczy się dość inteligentnie zachowań, które ma okazję zaobserwować. Dzięki czemu możemy nauczyć papugi większości czynności. Rozróżniania kolorów, a także przedmiotów. Tańczenia i nawet śpiewania. Aparat mowy, który posiadają papugi żako, pozwala na precyzyjne odwzorowanie wielu dźwięków, co może być kłopotliwe jeżeli w domu mamy płaczące dziecko. Papuga dość szybko łapie wszystkie „piskliwe głosy” przez co mając dziecko i papugę – mamy dwójkę dzieci. Papuga potrafi także naśladować ludzkie gesty – machanie łapką, podskakiwanie, przeciąganie się czy nawet ziewanie, a wszystko dlatego że ręcznie wykarmione przez człowieka papugi cały czas myślą, że wyglądają tak samo jak my.

Gdzie kupić papugę żako ?

 

Rozwiązania są dwa. Możemy zakupić papugę w zoologu – co odradzam, gdyż tam znajdziemy na ogół papugi z odłowu. Te mniej „gadają”, są bardziej płochliwe, czasami nie powiedzą zupełnie nic, czasami nauczą się jedynie kilku słów. Papugi z odłowu będą również dużo starsze i czasami możemy naciąć się kupując kilkunastoletniego ptaka, którego nie nauczy się już niczego, a nawet jeśli – będzie to bardzo ciężka praca. Odławiana zwierzyna ma również to do siebie, że może nie zaklimatyzować się i po prostu zdechnąć z tęsknoty za wolnością. Dlatego ja polecę wam hodowców. U tych macie szansę kupić papugę młodą, posiadającą wszelkie dokumenty, przebadaną i ręcznie wykarmioną. Taka papużka, z całą pewnością przywiąże się do was bezgranicznie, a to na co wam pozwoli – zależeć już będzie wyłącznie od was. Oczywiście, ktoś mógłby zapytać dlaczego w takim razie ludzie kupują papugi z odłowu – te są kilkakrotnie tańsze, a po drugie ludzie są nieświadomi różnic.

Jako że próbuję poruszyć swój kanał na youtube i zamierzam wrzucać na niego coraz więcej filmików – proszę was o subskrybowanie. Czym więcej subów tym większa motywacja do nagrywania kolejnych materiałów, a to niestety jest czasochłonne, potrzebna więc będzie spora dawka motywacji. Dziękuję.