Jeszcze kilka lat temu kiedy słyszało się o czymś eko, człowiekowi od razu przychodziło do głowy – to musi być złe i niedobre. Z upływem lat całe społeczeństwo staje się coraz bardziej eko. Od tanich lampek ogrodowych, które jakoś tam świecą nie pobierając prądu, przez żarówki LED, które w żaden sposób nie ustępują normalnym żarówkom, dodatkowo bijąc na głowę tradycyjne żarówki energooszczędne, znane z tego – że zanim zaświecą pełnym światłem, należy dać im kilka minut. Reasumując – wiele lat temu, każdy miał gdzieś bycie eko, dziś – stajemy się coraz bardziej eko, na każdym kroku – co nie trudno zauważyć. Mało tego, bycie eko – jest dziś modne.

Dom samowystarczalny

 

Dziś coraz więcej projektantów domów patrzy nie tylko na ostateczny wygląd domu. Coraz większą uwagę przykłada się właśnie do tego, aby dom generował jak najniższe koszty. W nowoczesnych domach, nie ma już miejsca na tradycyjne żarówki, nie ma również miejsca na urządzenia pochłaniające ogromne ilości prądu, a ogrzewanie załatwia się poprzez odpowiednie wykorzystanie źródeł energii odnawialnych. Ciekawostką jest, że już można kupić mini domy, które nie potrzebują podłączenia do sieci elektrycznych czy kanalizacyjnych, takie domy same potrafią zaopatrzyć się we wszystko co jest do życia niezbędne. Coraz większy nacisk na bycie eko, możemy odczuwać również z różnych urzędów. W jednym otrzymamy dofinansowanie na zainstalowanie na naszym domu urządzeń do podgrzewania wody – znane wszystkim kolektory słoneczne. Jeszcze inne urzędy dofinansują nasze przydomowe oczyszczalnie ścieków, które w wielu krajach cieszą się ogromną popularnością. Farmy wiatrowe pojawiają się coraz częściej, mimo niskiej opłacalności produkcji prądu – są jednak eko !

Wkręć się !

 

Zaczynając swoją przygodę od wkręcenia żarówki led – tak było w moim przypadku. Kilkanaście miesięcy temu wymieniłem w swoim domu dosłownie wszystkie żarówki na ledowe, różnicę odczułem już w pierwszym miesiącu kiedy to przyszedł rachunek za energię elektryczną. Przez te kilkanaście miesięcy zapomniałem również o czymś co nazywa się „spalona żarówka” – ledowe, po prostu nie są awaryjne. Na uwagę zasługuje również to, że żarówki led świecą od razu mocnym światłem – a nie jak ich energooszczędne siostry – po kilku czy kilkunastu minutach. Samo uszkodzenie żarówki led również jest ciężkie, nawet kiedy przyłożymy jej drabiną i żarówka się zwyczajnie ułamie – nadal świeci – wiem to z autopsji. Ja się wkręciłem i przygodę rozpocząłem od żarówek led, teraz rozglądam się za małymi turbinkami powietrznymi, które są w stanie wygenerować tyle prądu, by bez problemu uciągnąć komputer czy naładować telefony – zawsze to coś. Najważniejsze jest to, że takie hobby sprawia, iż co miesiąc zostaje nam coraz więcej pieniędzy, które normalnie – wydalibyśmy na rachunki.

Eko biznes !

 

Przy okazji tego wpisu poruszę też nieco kwestie biznesowe. Jeszcze kilka lat temu, kiedy jedynym źródłem światła była tradycyjna żarówka ciężkie było budowanie choćby mebli, z eleganckim oświetleniem gdyż cała konstrukcja mogła się zwyczajnie zapalić – właśnie od żarówki. A nawet jeżeli nie zapalić, żarówka generowała sporo ciepła, które niekorzystnie wpływało na płyty używane do produkcji mebli. Dziś coraz częściej możemy puścić wodzę fantazji i zaprojektować wspaniałe meble, co by być eko – koniecznie z europalet, do których podepniemy ledowe rozwiązania. Te sprawią, iż nasze konstrukcje mogą mieć ciekawe, finezyjne formy. Chyba nie jest żadną tajemnicą, że odpowiednie światło wspaniale eksponuje wszelkie produkty, o czym zapewne wiedzą sprzedawcy mięsa – które po odpowiednim doświetleniu wygląda na świeżutkie i soczyste. Pomysłów na biznes z wykorzystaniem oświetlenia led może być więcej, jednak tym wpisem pobudzam jedynie waszą ciekawość i polecam poszperać w internecie. Bądźmy eko !